top of page

Warsztat artystyczny jako forma rozwoju świadomości życia

młodzieży ze Schroniska dla Nieletnich oraz seniorów z Domu Dziennego Pobytu.

 

Warsztat artystyczny jako forma rozwoju świadomości życia to autorski program zajęć arteterapeutycznych, który poprzez zainicjowaną przestrzeń artystyczną ma na celu pobudzenie świadomości i doświadczania życia. Warsztaty zostały przeprowadzone równolegle w dwóch grupach, zróżnicowanych pod względem wiekowym oraz odmiennością doświadczeń życiowych. 

 

Cykl warsztatów składa się z pięciu bloków, które szczegółowo podejmują tematy:

Człowiek,

Droga,

Czas,

Możliwości,

Świadomość.

 

Czas:

5 spotkań po około 1,5h z każdą z grup

 

Materiały:

Długie ok. 5m zwinięte arkusze papieru, kredki pastele olejne.

 

Przebieg warsztatów:

 

Uczestnicy otrzymają papier i kredki pastele. Zostają zapoznani z treściami dotyczącymi poszczególnego tematu. Po wdrążeniu treningu wyobrażeniowego, osoby biorące udział w projekcie zostają poproszone o wizualizację wyobrażeń pobudzonych danymi treściami. W skutek wykonania działań artystycznych następuje omówienie powstałych prac. W pierwszym stadium przez grupę i prowadzącego, w drugim zaś przez autora. Proces ten jest powtarzany do ostatniego uczestnika warsztatu.

Celem przeprowadzonych warsztatów jest weryfikacja oczekiwań życiowych oraz zapoznanie się z obrazem własnej osoby. Warsztat ma służyć określeniu drogi życiowej oraz przeżyć, które już miały miejsce. Inicjuje poszerzenie perspektyw i skupienie się na możliwościach, które wynikają z codziennych sytuacji.

 

Inspiracje czerpane do projektu wzorowane są z działań dwóch postaci. Pod względem artystycznym i terapeutycznym Eugeniusza Józefowskiego (autorska metoda warsztatu artystycznego) oraz Avitala Geva artysty izraelskiego, który swym projektem „Szklarnia” udowodnił, iż możliwa jest spójna relacja między dwiema znacznie różniącymi się społecznościami.

 

Podczas połączenia zajęć dwóch grup na ostatnim warsztacie, działania pozwalają na konfrontację i wymianę zdań oraz utworzenie przestrzeni do stworzenia podwalin kontaktu między ludźmi z pozoru znacznie od siebie różnymi. Warsztat pobudza aktywność artystyczną, która niesie za sobą doświadczanie przyjemności tworzenia.

 

Projekt zakłada, iż doświadczenia wyniesione z warsztatów przyczynią się do wymiany spostrzeżeń, odczuć, ale również interpretacji i pomysłów na dalsze życie, co za tym idzie, pobudzi ludzką świadomość oraz skupi uczestników na czerpaniu radości z możliwości przeżywania i kreowania chwil, które zostały nam w życiu dane.  

bottom of page